Holky, vytrhejte si obočí!

30. june 2011 at 16:58 | Glittery Girls |  Tips
Grrr, už to nemůžu vydržet! :// Vidím ty mladší holky, jak jsou zmalované ale prostě to obočí :// Holka než se začne prvně líčit by si měla nejprve vytrhat obočí, to líčení je potom hezčí a i ona sama bude vipadat líp! Neříkám že si ho musíte vytrhat do tenké sotva znatelné čárečky ale vytrhat si ho okolo a dát mu nějaký jakž takž tvar :) Ty větší už by mohly poprosit mamku a ať si zajdou ke kosmetičce :)
Dostává mě jak si všechny hrajou na to jak jsou dospělé ale když s epodíváte na to obočí.. to je prostě hrůza xS a navíc obočí dokáže hodně změnit váš obličej takže
správně vytrhané obočí = blíž ke kráse :)
Takže popadněte pinzetku a hurá na to! :)
/ps: předtím si raději přečtěte nějaké tutorialy, i tady na blogu jeden je ať si do obočí nezasáhnete a to by nevypadalo zrovna dvakrát nejlíp :)) /
/pps: teď letí spíš přirozené obočí než tenká čára ale tak každému sluší něco jiného :) /
 


Comments

1 sarka | 11. january 2012 at 20:53 | React

Je určitě hezké mít dokonalé obočí, ale ještě lepší je mít něco v hlavě. Vypadat se rozhodně nepíše s měkkým i.

2 sarka | 11. january 2012 at 21:05 | React

Pardon, musela jsem si rýpnout. Tak si to holky opravte. Jinak ten obrázek obočí slavných je super, chválím.

3 SilverAin | 13. february 2014 at 18:28 | React

Možná si neumějí trhat obočí, ale třeba jim zase nedělá problémy pravopis a interpunkce. Dostává mě, jak si hloupé dyliny hrají na to, že sežraly všechnu moudrost světa. :D

4 ... | 22. february 2014 at 14:40 | React

Boze mlade baby a pisu tu ako keby sa vyznali a inak vythane obocie vyzera hrozne :-)  ale inak na zaciatku pekna fotka :-)

5 AlbertPaulk | Email | Web | 5. june 2018 at 16:58 | React

The prostate is an essential part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma for the urinary tract or by infections originating from the rest with the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to determine what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some in the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a number of ejaculations each week will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to consider to be sure a normal prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must choose prostate examination at least one time annually.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.